Vzdělávací a rekreační centrum Lesná, o.p.s.

Závěrečná konference projektu Dvě země - jeden region

27.03.2015 12:47

Poslední zkoušky techniky, kontrola občerstvení i několikeré přerovnávání připravených materiálů, tak vypadalo ráno 26. března 2015 ve Vzdělávacím a rekreačním centru Lesná. I na ty nejklidnější členy realizačního týmu padla těsně před začátkem závěrečné konference projektu „Dvě země – jeden region“ č. 100 15049 podpořeného programem Cíl 3 alespoň drobná nervozita. Těsně po půl desáté se začali sjíždět první hosté, kteří si pochvalovali značení trasy, neb hustá mlha, která halila Krušné hory, dosti komplikovala orientaci. Navíc byla příčinou, proč nebyla konference zahájena úderem desáté, jelikož bylo potřeba počkat na poslední zbloudivší.

V 10:10 mohl manažer projektu pan Antonín Herzán uvítat všechny přítomné a oficiálně zahájit konferenci. V první části konference zevrubně seznámil všechny přítomné jak se základními myšlenkami projektu, tak s průběhem jejich realizací. Postupně představil všechny výsledky, kterých se podařilo dosáhnout – výstavba zážitkové a naučné stezky spojující Lesnou a Deutschneudorf, exkurze, díky kterým poznávaly české a německé skupiny i méně známé části Krušnohoří, informační materiály pro turisty, které jim nabídnou více než sto třicet tipů na výlet, a především nově postavené infocentrum Lesenská pláň.  Za německé projektové partnery shrnuli spolupráci i celkový průběh realizace projektu starosta obce Deutschneudorf pan Heinz-Peter Haustein a vedoucí obchodu Fortuna Bernstein GmbH paní Ramona Preissler.  Ti výčet úspěchů ještě doplnili o nové vybavení infocentra v Deutschneudorfu a výstavu „Hornická cesta časem“, která je již k vidění v prostorách prohlídkové štoly Fortuna Bernstein v Deutschneudorfu.

Po krátké pauze se slova ujal hlavní host konference Ing. Josef Žid z Odboru regionální přeshraniční spolupráce z Ministerstva pro místní rozvoj. Díky jeho prezentaci se zúčastnění dozvěděli o aktuální situaci v oblasti evropských dotacích zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Vzhledem k tomu, že program podpory Cíl 3 skončil, byli všichni zvědaví na to, co přijde nového a především na to, kdy už bude možno v nových programech žádat. Přednáška byla skutečně velmi podrobná a věnovala se všem aspektům nového programu SN-CZ 2014-2020, od evropské legislativy a jejího schvalování po orientaci na webových stránkách a vyhledávání potřebných formulářů. V této chvíli bylo v sále slyšet pouze šustění papírů, jak si všichni snažili z prezentace zapsat co nejvíce informací.

Pak už následoval hlavní bod programu – slavnostní otevření informačního centra Lesenská pláň. Přestřižení pásky se spolu s panem Ing. Židem a panem starostou Hausteinem ujal pan Ing. Jan Juřina, starosta obce Boleboř. Chvilka napětí, úsměv do kamery a je to. Infocentrum je oficiálně otevřeno. Více než tři roky usilovné práce dostaly fyzickou podobu a nová zelená tabule s velkým „i“ přivede všechny turisty přesně k cíli, vlastně k nám.

Před samotným závěrem se ještě rozproudila živá diskuze na téma „Návrhy strategií celoroční spolupráce infocenter a samospráv zaměřené na cílového návštěvníka Krušnohoří za účelem jeho opětovné návštěvy či prodloužení délky pobytu v Krušných horách“. Do porovnávání zkušeností, vyměňování postřehů z praxe i předávání tipů „jak na turisty“ se zapojili všichni, od starostů přes zástupce médií až po pracovníky informačních center.  Přece jen všichni přítomní mají stejný cíl – přiblížit turistům krásy Krušných hor a co nejvíce jim pobyt v našich horách zpříjemnit.

Věříme, že naše informační centrum Lesenská pláň bude místem, které budou turisti vyhledávat a kam se budou při svém poznávání Krušných hor rádi vracet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Fotogalerie:Starší články

PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE
27 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
ČERVENEC 2022
Kalendář akcí
Ziel 3 | Cíl 3
Ziel 3 | Cíl 3Informační centrum Leseňská pláň