Vzdělávací a rekreační centrum Lesná, o.p.s.

Dostavník na Stolné stezce 2015

04.07.2015 14:38

Čím je pro dnešní ekonomiku ropa a zemní plyn, tím byla před 1000 lety pro člověka sůl. Jedni díky ní zbohatli, jiní jí odevzdali svou svobodu a svůj život. Dnes vedou ropná a plynová potrubí celou Evropou, dříve byly solné cesty životadárnými tepnami hospodářství. V Evropě bylo před 1000 lety mnoho solivarů, několik solných dolů a bezpočet solných polí na mořských pobřežích, z nichž se sůl získávala. Většina z těchto míst měla jen lokální význam. Jen na některých se produkovala sůl pro dálkový obchod. Ve Střední Evropě to byly Lüneburg, Halle, region kolem Salcburku, několik solných polí u Jadranu a ve Východní Evropě solný důl Wieliczka. Tato místa a obchodní města Lübeck, Magdeburg, Lipsko, Praha, Benátky a Řím mají být v budoucnu propojena novou “kulturně-turistickou “Starou solnou stezkou” – trasou pro odpočinek i poučení. Tato historická Stará solná stezka dnes vede především venkovskými regiony, stranou od turistické tlačenice a městského shonu. Její odhalování pro účely cestovního ruchu by mělo přinést nové impulsy pro pozdější propojenou trasu napříč regiony.

Na svých cestách ze severu k jihu museli kupci mimo jiné překonávat i Krušné hory. K tomu, aby se dostali z mírné a přívětivé vrchoviny v Sasku do České kotliny, museli zvládnout příkré svahy do podhůří. Jedním z důležitých zastavení na hřebenech Krušných hor byla Lesná / Ladung u Nové Vsi v Horách, kde se ve středověku nacházelo překladiště soli a místo pro přepřahání a odpočinek kupeckých karavan před těžkým sestupem do podhůří nebo naopak po absolvování nelidského výstupu na vrcholky hor.

A právě zde začala ve čtvrtek 25. června česká část dobrodružného putování solného dostavníku ze saského města Lößnitz, který dopravuje náklad „bílého zlata“ z Halle (Saale) do „zlaté“ Prahy.

Členové mezinárodního spolku Stará solná stezka Halle-Praha a solnaři z Halle (Saale) se z Lößnitz vydali na 220 km dlouhou cestu s koňským dostavníkem, aby připomenuli tuto dávnou historii a upozornili na turisticky atraktivní místa podél jedné z nejstarších obchodních cest vůbec.

Přes Kalek a Boleboř přijel solný dostavník ve čtvrtek odpoledne na Lesnou, kde ho očekávalo na 60 školáků, kteří zde trávili závěr školního roku. Solnaři ve svátečních uniformách bohatě zdobených stříbrem a opředených legendami vyprávěli dětem o tradici a historii výroby soli ze solanky i o tom, jak kdysi probíhal obchod s tímto vzácným zbožím. Poté měli žáci možnost zúčastnit se soutěžního kvízu, při kterém prokázaly, jak je toto téma zaujalo a jak pozorně sledovaly výklad, i přesto, že už prázdniny jsou opravdu za dveřmi. Odměnou jim byly čokoládové pralinky z Halle, karamelky, ale také pytlíky s pravou a nefalšovanou krystalickou solí z Halle. I s dobromyslnými koníky si rozuměli a projeli se dostavníkem. Zahrát si na středověk se asi každému zalíbilo.

Na Lesné se všichni cítili jako vždy úžasně. Hosté z Německa byli přivítáni tradičně po krušnohoŕsku. V muzeu v krušnohorském domě mohli ochutnat místní vyhlášené „zelňáky“, tradiční domácí chléb s pomazánkou a další dobroty. Jejich chuť a vůni umocňovalo útulné domácké prostředí krušnohorské sednice a přívětivá společnost hostitelů.

V pátek se pak karavana posilněna a povzbuzena zájmem vydala na další etapu dlouhé cesty ku Praze, která v ten den vedla přes Jirkov do chomutovského Zooparku. Zdá se, že první etapa „generální zkoušky“ na putování s koňskými povozy po Staré solné stezce z Halle do Prahy proběhla na jedničku. A za to je nutno poděkovat všem, kdo se o to zasloužili, Horskému klubu Lesná, Partnerskému spolku Litvínov, Destinační agentuře Dolní Poohří městu Lößnitz a spolku Stará solná stezka Halle-Praha. Tento tým se určitě nemusí bát pustit se do dalších společných dobře „osolených“ akcí.



Starší články

PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
DUBEN 2024
Kalendář akcí
Ziel 3 | Cíl 3
Ziel 3 | Cíl 3Informační centrum Leseňská pláň